Czym się kierować przy wyborze kominka?

1 stycznia 2014

 

Pytanie to warto sobie zadać już na etapie projektowania domu.

Każdy kominek wymaga osobnego przewodu kominowego, który musi mieć odpowiednie wymiary i proporcje dopasowane do wielkości paleniska. Dla kominków z otworem paleniska o powierzchni do 0,25 m2 przewód dymowy ma średnicę co najmniej 15 cm lub wymiary 14 x 14 cm, dla kominków z większymi paleniskami – 18 cm lub 14 x 27 cm. Wysokość komina od podłączenia czopucha do wylotu nie może być mniejsza niż 4 m.

zdun-tech to jakość i tradycja

źródło: www.kobok.pl

Jednocześnie musi być spełniony warunek dotyczący usytuowania wylotu komina względem połaci dachu. Na dachach płaskich (o kącie nachylenia mniejszym niż 12°) i stromych z pokryciem łatwo palnym wylot powinien się znajdować co najmniej 60 cm powyżej kalenicy, na stromych z pokryciem niepalnym – 30 cm. Najlepiej, gdy komin nie ma żadnych załamań, czyli jest prowadzony pionowo. Kiedy załamania są konieczne, nie powinno być ich więcej niż dwa, a ich kąt nie może być większy niż 30°.

zdun-tech perfekcyjne kominki doskonała jakość produktów

źródło:http://www.ekspertbudowlany.pl

Do prawidłowego działania kominka oprócz dobrego komina potrzebne jest zapewnienie dopływu wystarczającej ilości powietrza wykorzystywanego w procesie spalania. Przyjmuje się, że kominek zamknięty w ciągu godziny zużywa 6-8 m3 powietrza na 1 kg drewna kominkowego. Nowo budowane domy są bardzo szczelne, a więc powietrze nie napływa do wnętrza naturalnie – przez nieszczelności w oknach i drzwiach. Aby zapewnić prawidłowy bilans powietrza, trzeba doprowadzić je z zewnątrz możliwie blisko paleniska. Najlepiej specjalnym przewodem, który układa się w podłodze. Jeden jego koniec wyprowadza się w pobliżu paleniska albo podłącza bezpośrednio do niego, drugi wyprowadza się na zewnątrz domu i osłania kratką. Przewód może mieć przekrój okrągły lub prostokątny i jest najczęściej wykonany z tworzywa. O wykonaniu przewodu doprowadzającego powietrze warto pomyśleć na początkowym etapie budowy, koniecznie przed ułożeniem podłóg. W miejscu ulokowania kominka nie powinno stosować docieplenia posadzki w postaci styropianu lub temu podobnych. Jest to zbędne, a posadzka jest mniej stabilna jak w przypadku wylewki jednolitej. Dla wzmocnienia podłoża pod kominkiem warto w fazie wykonywania wylewek dodatkowo wzmocnić je specjalną siatką stalową

zdun-tech kominki mają doskonałą wentylacje

źródło: http://www.kominki.net

Dokonując wyboru wkładu kominkowego nie należy kierować się wyłącznie wyglądem i ceną urządzenia. Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę parametry i rozwiązania techniczne, koszty eksploatacji oraz warunki gwarancji.

Należy się przede wszystkim dobrze zastanowić do jakich celów ma służyć kominek w naszym domu .

 1. Dekoracja czy grzanie?
  · Czy kominek ma być jedynie dekoracją pomieszczenia? Jak często ma być użytkowany?,
  · Czy ma służyć jedynie dogrzewaniu w okresach chłodniejszych czy ma może stanowić podstawowe źródło ogrzewania?

W przypadku wyboru kominka, który ma spełniać funkcje dekoracyjne, należy przede brać pod uwagę aspekty estetyczne, tzn. stylistykę kominka, rodzaj użytych materiałów.
Należy również wziąć pod uwagę komfort użytkowania kominka – sposób uzupełniania opału oraz usuwania popiołu, możliwość regulacji wydajności kominka itp.

Natomiast patrząc na kominek jako na źródło ciepła, należy brać pod uwagę konstrukcję wkładu.

kominki z terakoty piece kaflowe na zamówienie

źródło: www.termokaust.pl


Wybór wkładów ioferowanych przez różnych producentów jest bardzo szeroki. Różnią się one także rozmiarami, kształtem, sposobem otwierania drzwiczek oraz elementami estetycznymi.
Decydując się na kominek typowo grzewczy, powinniśmy zwrócić uwagę głównie na jego parametry techniczne i użytkowe, np.:

 • sprawność – urządzenia dostępne na rynku posiadają sprawność minimum 70% podczas normalnej pracy, osiągając nawet 83% przy pracy zredukowanej (tzn. przy ograniczonym wlocie powietrza do spalania). Oznacza to, że minimum 70% energii powstającej podczas spalania drewna jest odzyskiwana w postaci ciepła (dla porównania w kominkach tradycyjnych ok. 15 – 20%)

 • moc nominalna – bardzo istotną zaletą wkładów i kaset kominkowych jest właśnie możliwość wykorzystania tych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń poprzez instalację rozprowadzającą ciepłe powietrze. W celu dobrania odpowiedniego wkładu można przyjąć że 1 kW mocy urządzenia ogrzewa średnio 25 m3 (ta wartość jest ściśle uzależniona od współczynnika przenikalności cieplnej budynku). Bardzo istotne jest aby brać pod uwagę moc nominalną urządzenia, czyli moc uśrednioną w czasie, a nie maksymalną. Moc maksymalna osiągana jest bowiem tylko przez krótki czas, i nie odzwierciedla prawdziwych możliwości urządzenia.

 • średnie zużycie drewna podczas palenia – powinno wynosić ok. 2,5 kg/h (przy mocy nominalnej urządzenia 7 kW).

 • czas pracy urządzenia bez uzupełniania opału – w celu zapewnienia odpowiedniego komfortu użytkowania, jednorazowy załadunek drewna powinien wystarczyć na minimum 10 godz.

 • średnia temperatura spalin – w celu zagwarantowania odpowiedniej sprawności urządzenia i bezpieczeństwa użytkowania, średnia temperatura spalin nie powinna przekraczać 400°C.

Starzyńskiego 14/32
35-508 Rzeszów

Phone

 • 731 311 111

Email address

Description

Wpadnij do nas do firmy, zadzwoń! Porady są gratis.

» get directions on Google Maps

Główna siedziba firmy 36-054 Rudna Wielka 211 | Design by Michał Nowak | ZDUN-TECH adres korespondencyjny ul. Starzyńskiego 14/32 Rzeszów 35-508